Yoga
03 Nisan 2022 10:10

      Yoga nedir, ne değildir? Sadece hareket ve egzersiz üzerine kurulmuş bir sistem midir? Popüler kültür ve Batı sisteminin yoga üzerindeki etkilerini irdeleyelim biraz.

      Yoga sözcük anlamıyla “bağlamak, birleştirmek” demektir. Kökeni Hindistan’a dayanan ve bedeni güçlendirip yola sokarak, zihni ise dinginleştirip odaklayarak meditasyona hazırlamak amacıyla tasarlanmış olan sanat ve bilim dalıdır. Yoga, fizyolojik gerçekliğe sıkıca bağlı olan bir öğretidir.

      Yoga aracılığıyla beden üzerinde çalışmak ruhunuzla bağlantıya geçmeyi sağlamanın yanı sıra, sizi sıkıca sarıp gerçek doğanızı görmenizi engelleyen duygusal, fiziksel ve zihinsel düğümleri çözer. Hem zihin hem de beden üzerinde yoğunlaşan yoga, var olan en eski bütünsel sağlık sistemlerinden biridir. Batı dünyasındaki insanların çoğu bedenlerinden çok kafalarının içinde yaşar. Batı tıbbı sağlığın neredeyse yalnızca fiziksel yönüne odaklanarak, yoganın üzerinde durduğu duygusal ve ruhsal yönleri ihmal eder. 1

      Bu kadim uygulama gerek kendinize gerekse diğer kişilere birtakım ahlaki kurallar dahilinde davranmayı içeren ruhsal bir disiplindir. Yoga bir din değildir. Gerçek benliği keşfetmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir sistemdir. Çok eski bir psikoterapi yöntemidir ve kişisel evrim ve gelişim için çok güçlü bir araçtır.

      “Herkesin zihninden her gün 50.000 ile 75.000 arasında düşünce geçer ve bu düşüncelerin en az 50.000’i o kişinin bir önceki gün aklından geçenlerin aynısıdır. Yeni düşüncelerin oluşabilmesi için eski düşüncelerin temizleyip yer açmazsanız, yaşamda karşılaştığınız olayları zihninizde işlemden geçirmek, onlardan ders almak ve ilerleme kaydetmek zorlaşır.” 2

      Yoga alıştırma gerektiren, incelik kazandırılması ve deneyime dönüştürülmesi gereken bir disiplindir. Düşünce ve davranışlarınızı analiz etmeyi içeren deneyimsel bir bilimdir. Yoga işte bu yüzden bir uygulama, bir egzersiz olarak nitelenir, çünkü harcadığınız çabanın sonucunda deneyim ve benliğinize ilişkin bilgi elde edebilmek için mutlaka alıştırma yapmanız gerekir.

      Yoga, sabır ve ısrarlı bir tutum geliştirmeye yarar. Zihni açık bedeni esnek bir hafta geçirmeniz dileğiyle iyi pazarlar.

1Cynthia Worby, Her Yönüyle Yoga, Akılçelen Kitalar, Ankara 2020, s.2-4.

2Cynthia Worby, a.g.e. s.3.