Yağ Yakımı
14 Haziran 2022 09:45

      İnsan bedeni basit ve sürdürülebilir bir işleyişe sahiptir. Karmaşık bir hale gelmesini sağlayan kişinin kendisidir. Sizlere bu hafta yağ yakımı basit ve yalın bir dille aktarmaya çalışacağız. Akademik ve bilimsel makaleleri yazının sonun dipnot olarak bırakacağız. İyi okumalar.

      Beden egzersiz yapmak, beslenmek ve en önemlisi adapte olmak için oluşturulmuş mekanizmalar birliğidir. Yaptıklarımızdan ve yediklerimizden sorumlu olduğumuzu sorun yaşadığımız zaman farkına varıyoruz. Tükettiğimiz besinler sindirim türlerine ve üretim süreçlerine göre ayrılmaktadır. Yağlarda bunlardan biridir. Günümüzde ki yağların çoğunluğu endüstriyelleşmiş veyahut sentetik olarak üretilmiştir.

      “Yağ yakımı” denilen terim aslında yanlış anlaşılmaktadır. Yağın yakılması ya da yok olması söz konusu değildir. “Yağ yakıcı” terimi, yağ metabolizmasını akut* olarak artırdığı, yağ emilimini bozduğu, kilo kaybını arttırdığı ve egzersiz sırasında yağ oksidasyonunu** artırdığı iddia edilen besin takviyelerini tanımlamak için kullanılır.

      İyi bir yağ yakıcı, depolanan yağları yakmalı, yağ hücrelerini parçalayıp harekete geçirmeli, metabolizma hızını arttırmalı ve yağ hücrelerinin büyümesini engellemelidir. Yağ yakıcı takviyeler arasında kafein, karnitin(L-Carnitin)***, yeşil çay, konjüge linoleik asit (CLA)**** ve krom bulunur. Yağ yakıcılar efedrin+, yohimbin++ gibi bitkisel bileşenler içerir. Çoğu insan yemek yemeyi vücuttaki yağları kaybetmenin değil, arttırmanın bir yolu olarak düşünür; ancak yutulduğunda yağ yakma yeteneğine sahip yiyecekler vardır. Bazı gıdalar su içeriği bakımından zengindir ve bu nedenle yağ azaltma sürecine yardımcı olur.1

Kilo kaybı sırasında salınan toksinler, mitokondriye zarar verme ve yağ yakan hormonlara müdahale etme kapasitesine sahipti. Yağ yakıcı, iyi bir diyet ve egzersiz planının yerini almaz. Vücudun uyarılmasına/metabolizmasına yardımcı olmanın ve yağ yakma yeteneklerini harekete geçirmenin en iyi yolu, termojenik+++ yiyecekler yemek, bol su içmek, düzenli egzersiz yapmaktır. İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle, esen kalın.

* Çabuk ilerleyen ya da ilerlemiş.
** Yağ ve yağ içeren gıdalarda kalite düşmesini etkileyen en önemli faktör oksidasyondur.
*** Karnitin, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen bir dördüncül amonyum katyonudur. Canlı hücrelerde yağların sindirimi sırasında, enerji üretimi için yağ asitlerinin stoplazmadan mitokondriye girmesinde karnitine ihtiyaç duyulur.
**** Omega-6 yağ asitleri tereyağ, süt, dana eti ve kuzu eti gibi et ve süt ürünlerinden elde edilir ve linoleik asit de bir omega-6 yağ asididir.
+ Efedrin, ağız yolu ile kullanılabilen ve etkisi uzun süre devam eden sempatomimetik. İlaçlarla hastalığın nedenini ortadan kaldırmadan bulgu ve belirtilerini gidermek için yapılan tedavidir.
++ Afrika ağacı Pausinystalia johimbe'nin kabuğundan elde edilen bir yağ yakıcı takviyesidir.

1 https://bnrc.springeropen.com/articles/10.1186/s42269-019-0238-z#:~:text=The%20physiological%20process%20of%20fat%20burning%20occurs%20when%20fats%20are,external%20functions%20(Jeukendrup%20et%20al Erişim Tarihi:12.06.2022.

+++ Vücudun yağ yakmasını tetikleyen ve vücut geliştiriciler arasında ‘ECA stack’ olarak da bilinen ısı arttırıcı besin destekleridir.