Vücut Yağ Yüzdesi Makinalarının Gerçekleri
29 Mayıs 2022 10:54

      Vücut yağ yüzdesi makinalarının tarihsel geçmişini inceleyerek, günümüzde kâr amacı güden, kişilerin bedenleri ile sorun yaşayarak yüksek eforlu egzersizler ile katı-sert diyetler yapmaları sağlanıyor. Bedenlerinin belli sayılarla toplumsal baskı oluşturmak istenmesinin nedenlerini inceleyeceğiz.

      Biyoelektrik empedans analizi ( BIA ), vücut kompozisyonunu , özellikle vücut yağını ve kas kütlesini tahmin etmek için bir yöntemdir; burada, vücuttan zayıf bir elektrik akımı geçer ve empedansı hesaplamak için voltaj ölçülür. Vücut suyunun çoğu kasta depolanır. Bu nedenle, bir kişi daha kaslıysa, kişinin daha fazla vücut suyuna sahip olma olasılığı yüksektir, bu da daha düşük empedansa yol açar. Vücut dokuları boyunca bir elektrik akımının akışına karşıtlığı belirler ve bu daha sonra yağsız vücut kütlesini tahmin etmek için kullanılabilen toplam vücut suyunu (TBW) tahmin etmek için kullanılabilir ve vücut ağırlığı, vücut yağı ile farkıdır.

      İlk araştırma çalışmalarının çoğu, BIA’nın oldukça değişken olduğunu ve birçok kişi tarafından vücut kompozisyonunun doğru bir ölçüsünü sağladığı düşünülmediğini gösterdi. Son yıllarda teknolojik gelişmeler, BIA’yı biraz daha güvenilir ve dolayısıyla vücut kompozisyonunu ölçmenin daha kabul edilebilir bir yolunu yaptı. Bununla birlikte, vücut kompozisyonu analizinde referans yöntem olarak kabul edilenler. BIA değil DEXA* ve MRI**’dır.

      Genellikle BIA kullanan vücut yağını tahmin etmek için basit cihazlar, vücut yağ ölçerler olarak tüketicilere sunulmaktadır. Bu araçların genellikle klinik olarak veya beslenme ve tıbbi uygulamalarda kullanılanlardan daha az doğru olduğu kabul edilir.

      Ülkemizde de yoğun olarak kullanılan yağ ölçüm makinalarının gerçekçi bilgiler vermediği ortadadır. Kapital sistemin gereği olarak bizler, bireyselleştirmek için belli matematik formülleri ile tüketim yapmaya itildik. En doğru vücut yağ yüzdesi nedir ya da makinası var mıdır? Profesyonel olarak bir spor branşı ile uğraşmıyorsanız bedeninizin yağ yüzdesi önemli değildir.

      Bedeniniz için yapacağınız her girişim geleceğinizi belirleyecektir. Unutmayın yediğimiz ve hareket ettiğimiz kadar kontrol edebiliriz bedenlerimizi. Aydınlatıcı bir hafta geçirmeniz dileğiyle, esen kalın.

      (Tavsiye: Merak edenler için vücut yağ yüzdesi makinalarının sayılarının gerçek olmadığını kanıtlayan ve rahatlıkla erişebileceğiniz arama motoru ve makale seri numaralarını aşağıya yazıyorum, basit bir çeviri programı ile hemen Türkçeye çevirip okuyabilirsiniz .1)

* Çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi, bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/Dual-energy_X-ray_absorptiometry
** Manyetik rezonans görüntüleme, bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_resonance_imaging

1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3700310/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11566645/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8780358/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3364394/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18778488/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16215137/