Vücut Kitle Endeksi (Body Mass İndex)
10 Nisan 2022 12:28

      Vücut kite endeksi, vücut ağırlığının yaygın bir ölçüsüdür, ancak bazı insanlar için doğru bir sağlık göstergesi değildir. Doktorun ofisine gidiyorsunuz, tansiyonunuzu, boyunuz ve kilonuzu ölçüyorsunuz ve doktor talihsiz haberi veriyor: BMI'niz çok yüksek ve kilo vermeniz gerekiyor.

      BMI veya vücut kite endeksi, Amerika Birleşik Devletleri'nde vücut ağırlığını değerlendirmenin bir yolu olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Federal hükümet, ülke çapında obezite oranlarını izlemek için hesaplamayı kullanıyor ve bu ölçeğe göre, 20 yaş ve üstü Amerikalı yetişkinlerin yüzde 42,4'ü obez, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) dikkat çekiyor.

      BMI, araştırmacılar, tıp uzmanları, hükümet ve sigorta şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlar arasındaki sağlık riskini takip etmek için basit bir yola ihtiyaçları olduğu için icat edildi. 1972'de Ancel Keys, PhD adlı bir araştırmacı, orijinal olarak Journal of Chronic Diseases'de yayınlanan "Indices of Relative Weight and Obesity" başlıklı bir makalede "vücut kite endeksi" terimini kullandı. Çalışmada, Dr. Keys beş Avrupa ülkesinden yaklaşık 7.400 erkeğe baktı ve onların yağlanma-vücut yoğunluklarını ve deri altı yağ kalınlıklarını, vücut ağırlığının iki ölçüsünü analiz etti. Keys, 1832'de Adolphe Quetelet tarafından tasarlanan (Quetelet indeksi olarak adlandırılan) bir ağırlık-boy indeksini kullanarak, vücut ağırlığını boy ile ilişkilendirmenin basit bir yolu olarak vücut kitle indeksini buldu.

      1985 yılında Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), Amerika Birleşik Devletleri'nde obeziteyi tanımlamak için BMI kullanmaya başladı. İlk başta, eşikler daha muhafazakardı, ancak 1998'de NIH, bugün bildiğimiz yukarıda bahsedilen daha kolay kategorileri her yaştan, her iki cinsiyetten ve her kültürü kapsayacak şekilde kullanmaya başladı. NIH bu standardı 1998'de belirledi.1

      Bir kişinin boyunun karesini almak için fizyolojik bir neden yoktur. (Quetelet, genel verilerle eşleşen bir formül elde etmek için boyun karesini almak zorundaydı. Verileri düzeltemiyorsanız, formülü düzenleyin!). Ayrıca obezite seviyesinin açık bir göstergesi olan bel ölçüsünü de göz ardı eder. 2

      Fizyolojik olarak yanlıştır. Vücuttaki kemik, kas ve yağın nispi oranlarını hesaba katmaz. Ancak kemik, kastan daha yoğundur ve yağdan iki kat daha yoğundur, bu nedenle güçlü kemiklere, iyi kas tonusuna ve düşük yağa sahip bir kişinin BMI'si yüksek olacaktır. Bu nedenle, çok çalışan sporcular ve formda, sağlık bilincine sahip film yıldızları, kendilerini aşırı kilolu ve hatta obez olarak sınıflandırılma eğilimindedir.

      Türkiye’de vücut kitle endeksini hesaplayan bir kurum ya da bilirkişi olmadığını, bu konuda ulaşacağımız Türkçe kaynak ya da yazıların tamama yakının özel hastanelerin internet siteleri olduğunu unutmayalım. Esen kalın.

1https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/bmi/bmi-flaws-history-other-ways-measure-body-weight/, Erişim:10.04.2022

2https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=106268439#:~:text=The%20BMI%20was%20introduced%20in,the%20government%20in%20allocating%20resources. Erişim:10.04.2022