Spor ve Egzersiz
06 Şubat 2022 00:49

      Sporun bedenlerimiz için sağlıklı olup olmadığı muğlak bir konudur. Fransızca kökenli olan spor TDK’ya göre; “Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü. “olarak tanımlanmaktadır. Sizin kendi istek ve amaçlarınız dışında belirlenmiş kurallar bedeninizi ve zihninizi ne kadar, nasıl geliştirebilir? Sporun sizin için sağlıklı olabilmesi için belli başlı şartları kuralları sizin koymanız gerekiyor. Eğer meslek olarak veyahut madalya hırsı için yarışan bir sporcu değil iseniz, kabul edilmiş ve ulaşılması zor olan kurallar silsilesi içerisinde yer almanız sağlığınız için faydalı değildir.

      Sizler sağlıklı bedenler, zinde ruhlarda yaşamlarınızı devam ettirmek isteyen bilinçli insanlar iseniz eğer, bunun için insanların sosyalleşmek için gittikleri birçok psikolojik soruna zemin hazırlayan kaotik büyük spor salonlarına ya da bedeniniz için asla faydası olmayan kurallar silsilesinde boğulmuş spor branşlarını tercih etmemelisiniz. İnsanoğlunun varoluşundan günümüze değin oluşmuş olan hareket kabiliyetine odaklanmalıyız. Sonrasında ise düşünen varlıklar olduğumuzu hatırlayıp bilgi ve bilim ışığında ortaya çıkan egzersizler ile bedeninizin becerilerini öğrenmeliyiz.

      Sporun tarihçesinde birçok farklı kaynaktan şüphe uyandıran farklı bilgi verilmektedir. Bu konuyu bir sonraki yazımızda “Sporun Tarihçesi” başlığı altında inceleyeceğiz. Temelden başlayarak önce kelimelerin bizlere ne ifade ettiklerini inceleyeceğiz. Hareket etmek için yürüyüşe çıkmak, hafif tempo koşmak, spor salonuna gidip egzersiz yapmak, evde yoga yapmak, park-bahçelerde vücut ağırlığı ile egzersiz yapmak ve benzerleri bunlar; “Spor yapmak değildir.” Spor bedeniniz için sağlıklı değildir. Sağlıklı olan bilinçli olarak yaptığınız egzersizlerdir.

      Yine Fransızca kökenli olan egzersiz TDK’ya göre; “Alıştırma” olarak tanımlanmıştır. Siz değerli dostlar için sağlıklı beden, zinde ruh için gerekli olan spor değil, bilinçli olarak yapılan alıştırmalardır. Alıştırmalarınızı iki biçimde uygulamaya geçirebilirsiniz. İlki fiziki alıştırmalar; yürümek, koşmak, şınav çekmek, takla atmak, barfiks çekmek, amuda kalkmak, sıfır bacak açabilmek ve benzerleri. İkincisi ise ruhunuz için yapacağınız egzersizler; Nefes çalışmaları, müzik dinlemek, keyif veren şeyler izlemek, zihin dünyanızı genişletecek okumalar yapmak ve benzerleri.

      Buraya kadar yapacağınız her alıştırmada kurallar, sistemsel dayatmalar yoktur. Sadece bedeniniz ve ruhunuz olacaktır. Şimdi aklınıza sizin için hangi egzersizlerin verimli ve sağlıklı bir tercih olacağı sorusu geliyor. Bu konuya şöyle başlayalım. Bedeninizi iyi tanıdığınızı farz ederek devam edelim. Bedeninizden istekleriniz gerçekçi ve somut olgular olmalı. İstekleriniz popüler kültürün size empoze ettiği bedenler ve olgular olmamalı. Sizlere dayatılan bedenlerin, popüler olan bedenlerin sağlıklı ve sürdürülebilir olması mümkün değildir. Sürdürülemez olduğunu zaman içerisinde bedeninizin size verdiği tepkiler ile anlayacaksınız. Sağlıklı bir hafta geçirmenizi dilerim. Esen kalın, iyi pazarlar.