No Pain No Gain
13 Şubat 2022 09:23

      Nasıl zayıflarım? İstediğim bedene ne zamanda ulaşırım? Yaza kadar yağ oranım yüzde onun altına düşer mi? Patates, pilav yiyerek kilo alabilir miyim? Yüz tane mekik yapıyorum niçin karın kaslarım çıkmadı? Bu hafta ki yazımızda bu ve buna benzer soruları irdeleyelim.

      Öncelikle vücut bizlerin düşündüğü gibi çalışmıyor. Bizler ne düşünüyoruz? İki ay diyet yapar karın kaslarımı ortaya çıkartıp, kilo veririm. Bedenlerimizin beyin tarafından komut aldığını ve zinde bir ruh ile hareket ettiğini unutmamamız gerekiyor. Bizlere dayanağı, temeli olmayan olgulara zamanla inanarak değişim yaşayacağımızı bedenimizin üç-beş ay egzersiz, diyetle heykel benzeri vücutlarımızın olacağına inandırmaya çalışılıyor. Kolay elde edilebilen bir durum olmadığı aşikâr iken bizler bir ihtimal peşinde koşarken sağlımızın elverişli olmasını hızlı adımlar ile yok ediyoruz. Diyetisyene gitmek, Personal Trainer (Kişisel Koç-Antrenör) ile çalışmak bunlar geçici çözümler olacaktır. Geçici çözümler dönemsel verimlilik getirecek sonra gidecektir. Bu zararlı ve karmaşık döngüde bedeniniz muhakkak belli bir süre sonra size önce küçük sonrasında aşılması büyük sorunlar çıkartacaktır. Ufak mide yanmaları, bağırsak sorunları, besinlerle duygusal bağ kurma ve benzerleri ile başlayan süreç dönülmesi zor psikolojik bariyer oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

      Buraya kadar okuduklarınızdan aklınıza “ee o zaman biz ne yapalım?” diye bir soru gelebilir. Önceki yazılarımızda belirtiğimiz gibi bilinçli olmak önceliğimiz sonrasında mutlu olabilmek için egzersizler ve antrenmanlar yapabilmektir. “Mutlu olmak” basit gibi görünebilir lakin bir o kadar zorlaştırılmış ve unutulmaya yüz tutmuş bir eylemdir sadece mutlu olmak. Mutlu olmak ile egzersiz, idman, zayıflama, kilo alma arasındaki bağ nedir? diye bir soru gelecektir aklınıza. Karmaşık makaleler, anlaşılması zor olan akademik bir dil ile yazıp, veri paylaşmak istemedik. Mutlu olmadığınız süreçte yaşananları biliyorsunuz ki maalesef bir çoğumuz bu durumdayız. Mutlu olarak yapacağınız hareketin, idmanların size kattığı değerleri aktarmak ve faydalarını paylaşmak istiyoruz. Egzersizden elde edeceğimiz verimi arttırmak ve kaliteli bir hale getirmek tamamıyla zinde ruh halinizin ve maddi bedeninizin elinde olan bir durum. Yerin, zamanın, aletlerin, hareketlerin önemi daha sonra gelir. Küçük adımlar ile başlayın her mutlu olduğunuz adımdan sonra ufak ufak mutluluklarınızı arttırın. Yaptığınız egzersiz sizi mutlu hissettirmiyor ise egzersizden alacağınız verim çok azdır. “No Pain No Gain” (acı yok, kazanç yok) ile başlayan propaganda söylemleri, sloganlarla egzersizin temelinin acı, sinir, hırs, gerginlik üzerine kurulu bir sistem bütünü ile algılar oluşturuldu. Zaman içerisin de yaşadığımız acılar ile bunun büyük bir yalan propagandası olduğunu anladık anlamaya devam ediyoruz.

      Egzersiz sizlere acı veren ve sonucunda kazanç elde etmeniz gereken bir eylem değildir. Sizi mutlu hissettiren, bedeninizin isteklerini, sağlığınıza faydalı, işlevselliği yüksek eklem-kas gücüne sahip olmanızı sağlayan eylem biçimi veyahut hareket bütünüdür. Mutlu olmak için egzersiz yapın mutsuz olmanıza yardımcı olması için değil. Esen kalın, iyi pazarlar.