Kalistenik
9 Mayıs 2022 18:13

      Egzersiz yapmak için paraya, salona, aletlere ihtiyacınız yok. Önce kendinize bir amaç belirleyin. Belirlediğiniz bu amaç doğrultusunda ölçülebilir hedefler koyarak zaman yönetimi yapın. Sonrasında uygulamaya koyun.

      Büyük salonlara, özel ders almanıza, kavramakta sorun yaşadığımız besinler ile donatılmış diyetisyenler ile çalışmanıza gerek yok. Yunus Emre’nin şiirinde dediği gibi:

      “….
Ayrı değilsin candan
Sen sende bulmaz isen
Nerde bulasın onu.”

      Önce benliğinizi bulun ki bedeninizin değişimine şahit olun. Zengin değilseniz, yatlarınız-katlarınız yoksa, yakışıklı güzel alımlı değilseniz dış dünya ile ilk temasınız bedeniniz olacak. Yaşadığımız bu yüzyılda dışını beğenmediğimiz kimsenin içini merak etmiyoruz.

      Egzersiz, antrenman emekçi sınıfının uğraşıdır. Ülkemizde kaybolan orta sınıfın yapı direği olan idealist gençler artık sosyal medyada kaybolmaktadır. Slav milletler gençlerini ayağa kaldırmak, silkelenip kendilerine gelmeleri için her sokak arasına parklar inşa ettiler. Sovyet dönemine ait uzun çok katlı binalarda doğup büyüyen çocuklara gelecek heyecanı olabilmesi için demirlerle örülü irili ufaklı parklar inşa ettiler. Kalistenik (Calisthenics) antrenman sisteminin doğuşu bu şekilde olmuştur.

      Güçlenmek ve kuvvetlenmek için ağır kilo kaldırmanıza, kg başına şu kadar protein ya da karbonhidrat almanıza gerek yok. Aşırılıklar; her zaman verirken verdiği kadar da alır. Bedeninizin sınırlarını belirleyen yine bedeninizin de içinde yaşadığı zihin dünyanızdır. Zihniniz ile başlayacağınız yolda iyisi ile kötüsü ile her şey sizin sorumluluğunuz olacaktır. Emin olmadığınız sorgulamadan şüphe duymadan kabul ettiğiniz her yatırım bedeniniz için er ya da geç hüsran ile sonuçlanmaya mahkumdur.

      Önce merak olacak sonra şüphe gelecek. Altı üstü iki üç şınav çekeceğiz diyorsanız büyük bir yalanın içinde yanılmak ile meşgulsünüzdür. Kalistenik egzersiz nasıl yapılır, antrenman sistemi nedir diye çıkacağınız yolda görecekleriniz büyük firmaların reklam kokan tek elden yazılmış yazıları. Bu yazılar sadece kelime yığını olmuş bir çöplüktür. Resimleri ise sizleri aldatmak için bir kere bile şınav, barfiks yapmamış insanlardır. Aydınlanacağınız bir hafta olması dileğiyle. Esen kalın.