Joseph Pilates ve Bilinmeyenleri
06 Mart 2022 10.24

      Bu haftaki yazımızda Joseph Pilates’in kim olduğunu, Pilates egzersizlerinin temeli ve sistemi nedir sorusunun cevabını arayacağız. Hadi başlayalım.

      Joseph 1883’de Almanya’da doğdu. Annesi bir naturopattı (doğal ve bütünsel araçları kullanarak, vücudun doğal gücünün kendisini iyileştirmek için kullandığına inanan bir tıp doktorudur). Babası spor salonuna sahip ödüllü bir jimnastikçiydi. Bebekliğinden başlayarak astım, raşitizm, romatizma, ateşten muzdarip olan bir çocukluk yaşadı. Hastalıklarını yenmek, bedenini ehlileştirmek için güreş, jimnastik, yoga, boks, kayak ve dövüş sanatları ile ilgilendi. 14 yaşına geldiğinde fiziksel açıdan o kadar gelişmişti ki, o günlerde anatomi şemalarında yer almak için poz veriyordu. O şemalar yıllar sonra New York’taki stüdyosunun duvarlarını süsleyecekti. Günümüzde ise o resimler özel ders satmak için bir yığın yalan cümlenin kanıtı olarak Pilates stüdyolarında resmedilmektedir.

      20’li yaşlarında egzersizin felsefesi olduğuna inandığı Doğu Temelli Uygulamalar, Zen ve Budizm ile ilgilendi. Beden, zihin, ruhun gelişimi, dengelenmesi, sürdürülebilir olması için yoğun çalışmalar içine girdi. Antik Yunan felsefesinin beden-egzersiz uyumu üzerine yoğunlaşarak; Güç, denge, duruş, kontrol, koordinasyon, esneklik, estetik bir bedene sahip olabilmek, kasların dengesizliğini düzenlemek ve geliştirmek için bir dizi fiziksel egzersiz serisi tasarladı. Joseph I. Dünya savaşı öncesi İngiltere’de öğretmenlik, profesyonel boksör ve ilginç gelebilir sirk sanatçılığı yapmıştır. 1

      Scotland Yard’an (Birleşik Krallığı’n başkenti Londra'nın polis teşkilâtı olan Metropoliten Polis Teşkilatı'nın karargâhı için kullanılan bir tanımdır). Temel savunma öğretmek için davet almıştır. Lakin o günün şartları gereği I. Dünya savaşı başlamak üzereydi. Bir Alman olarak İngiltere’de yaşıyordu ve iki karşıt ülke politikaları gereği “İngiliz düşman toplama kampına” girmek zorunda kaldı. Diğer Alman vatandaşları ile birlikte Man Adası’na gönderildi. İyimserliğini ve azmini yitirmeyen Joseph mahkumlara egzersizler yaptırarak onların beden ve ruhlarını kontrol etmelerine yardımcı oldu.

      Kamp yıllarını kendi ve idealleri için iyi değerlendiren Joseph, yatak yaylarını sökerek demir karyolaların başlıklarına bağlayarak yatalak hastalar için egzersiz yapabilme imkânı sunuyordu. Sonradan söylediği;

      “Neden kendi gücümü harcayayım ki diye düşündüm. Ve bana yardımcı olması için alet yaptım.” 2

      Günümüzde ki reformer-cadillac isimli aletlerin temellerini kamp yıllarındaki imkansızlıklara aldırış etmeden üzerine yeşeren umutlar ile tasarlayarak kurdu. 1918’de dünyayı kasıp kavuran İspanyol gribinden gözetimi altında bulunan tek bir hasta mahkûmu bile kaybetmedi. Savaş sonrası Almanya’ya döndükten sonra Hamburg askeri polisi için savunma ve fiziksel eğitim verdi. 1925’te Alman ordusunu eğitmesi istendi ancak bunun yerine ABD’ye taşındı. Yolcuğu sırasında eşi olan Clara ile tanıştı. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen kalın, iyi pazarlar.

1https://www.flavoursholidays.co.uk/blog/joseph-pilates-history-philosophy/ /, Erişim: 04.03.2022

2 Amy Taylor Alpers & Rachel Taylor Segel, Everything Pilates, F+W Publications Company, Massachusetts 2002, syf.10.