Joseph Pilates ve Bilinmeyenleri-2
13 Mart 2022 10.45

      1925 yılında Amerika’ya gelen Joseph ve Clara egzersiz için çalışmalarına New York’ta devam ettiler. Clara ile bindiği gemide tanışan Joseph ilişkilerinin kuvvetli hisler ile bağlanmasıyla hemen evlendiler. Pilates de bazı rahatlatıcı egzersizlerini Clara’nın romatizma ağrıları için geliştirmiştir. 1926 yılında 939 Eight Avenue’da pilatesin temellerinin atıldığı ilk stüdyolarını açtılar.

      Joseph’in New York’taki stüdyosu birkaç dans stüdyosu ile aynı binada bulunmaktaydı. New York Bale dansçıların ve ünlü koreografların Joseph’i fark etmeleri çok kısa bir zaman aldı. Stüdyosu sadece dansçılar tarafından fark edilmemişti. New York’taki en zengin ve nüfuzlu insanların uğrak yeri olmuştu. 1934 yılında "Sağlığınız: Beden Eğitiminin Tüm Alanında Devrim Yapan Düzeltici Egzersiz Sistemi” (A Corrective System of Exercising That Revolutionies the Entire Field of Physical Education) adlı 64 sayfadan oluşan küçük bir kitap yazmıştır. Burada fitness ile ilgili teorilerini ve kendi prensiplerini dahil ederek bir deneme ve inceleme yazdı. Günümüzde birçok antrenörün dikkate almadığı bu kitap yazıldığı dönem ve aradan geçen zamana bakıldığında değerli bir eser olduğu görülecektir. Joseph yıllarca yaptığı gözlem, araştırma, analizleri sonucunda beden ve zihin dengesini bozabilecek çeşitli sıkıntıları ve hastalıkları araştırdı.1

      Araştırmaları ve gözlemleri sonucu Pilatesin temeli olacak, aynı zamanda ikinci ve son kitabı olan “Kontroloji ile Hayata Dönüş” (Return to Life Through Contrology) adlı 84 sayfadan oluşan kitabını 1945’de yayınladı. “Kontroloji” Pilatesin temelini oluşturmaktadır. Kontroloji kaslarınızı kontrol etmek için zihninizin kullanımını teşvik etmekle ilgilidir. Günümüzde bu tanımın basit ve yalın kaldığını düşünebilirsiniz lakin kitabın yazıldığı yıla ve o dönemin şartlarına bakıldığında büyük bir adım olduğu anlaşılacaktır. Joseph Pilates Kontroloji için:

      “Kontroloji, yalnızca şişkin kaslar üretmek için tasarlanmış gelişigüzel egzersizler sistemi değildir. Vücudu tekdüze geliştiren, duruşu düzelten, canlılığı geri kazandıran, zihni canlandıran ve ruhu yükselten bir egzersiz ve nefes rejimidir.”

      1971 yılında emekliye ayrılan Joseph seksen yedi yaşını kutladığı 1977’de hayata gözlerini yumdu, stüdyosunu öğrencisi olan Romana Kryzanowska devretti. 1980’lerde Pilates Adını bir marka yapmak için birçok girişimde bulunuldu, 1996’da ise Pilatesin bir fitness ve vücut geliştirme sistemi olduğunu bu nedenle de bireysel olarak kimsenin buna sahip olamayacağını savunan karşı davalarla bu girişimler sonuçsuz kaldı. 2000 yılının Ekim ayında Manhattan Bölge Mahkemesi (United States District Court for the Southern District of New York) “Pilatesin yoga ve karate gibi bir egzersiz tekniği olduğuna ve bu nedenle de marka haline getirilemeyeceğine veya şahıs tekelinde olamayacağına karar verdi.” 2

      Markalaşmadan ve ticari kaygı gütmeden insan hareketi ve egzersizleri ile devrim yapan Joseph Hubertus Pilates günümüzdeki stüdyolardaki kuruluş amaç ve hedeflerinden çok uzaklarda olduğunu iyi ki görmedi. Karlı ve soğuk bir pazar gününde esen kalın.

1 Amy Taylor Alpers & Rachel Taylor Segel, Everything Pilates, F+W Publications Company, Massachusetts 2002, syf.14-17.

2https://www.flavoursholidays.co.uk/blog/joseph-pilates-history-philosophy/ /, Erişim:19.03.2022