Esneklik ve Eklem
26 Şubat 2022 10:01

      Bedenlerimiz enerji ile birlikte hareketi oluşturur. Oluşan bütün hareketler için sinir-kas-eklem gücü gerekmektedir. Bu haftaki yazımızda eklem gücünden ve eklem hareket açıklarından bahsedeceğiz.

      Esneklik; elastikiyet anlamına gelir. Eklemlerimizin hareket açılarını sınıflandırmak için kullanılan bir terimdir. Esnek bir bedene sahip olabilmek için elastikiyet kabiliyeti kuvvetli eklemlere sahip olmamız ve bu eklemleri çok yönlü çalıştırmamız gerekiyor. Kuvvet, güç antrenmanlarından önce esneklik antrenmanları yapılmalıdır. Aksi durumlarda yaşanacak sakatlıklar dönülmesi zor ve toparlanması güç bir süreç yaşatacaktır. Eklem; iki veya daha fazla kemiğin birbirlerine bağlandığı ve hareket edebilmelerini sağlayan yapıya verilen isimdir. Sağlıklı eklemlerimiz, kaliteli hareket kapasitesini ve yaşam kalitemizi artırarak sağlıklı bir eklem-kas yapısına sahip olmamıza yardımcı olacaktır. Eklemler, bedenlerimizde üç ana başlık altında toplanmaktadır;

     1. Oynar Eklemler: Omuz, dirsek, el-ayak bileği, el-ayak parmakları, kalça, diz eklemleri,
     2. Yarı Oynar Eklemler: Omurlar ve çene eklemleri,
     3. Sabit Eklemler: Kafatası eklemleri.

      Eklem rahatsızlığınız oluşmadan önce muhakkak oynar ve yarı oynar eklemlerinizi en verimli açılarda kullanmak mecburiyetindeyiz. Aksi durumda eklem hastalıkları ile başa çıkmak zorunda kalacağız. Eklemlerimizin elastikiyet özelliğini arttırmak için izlememiz gereken basamaklar;

      1. Eklem elastikiyet egzersizleri,
      2. Ekleme binen yükleri azaltmak,
      3. Eklem ve kemik için gerekli vitamin ve minarel almak,
      4. Omurga kuvvet, denge ve esneklik kabiliyetini arttırmak.

      Eklem elastikiyet egzersizleri için yakın bir zamanda bütün sosyal medya hesaplarımızdan ve internet sitemizden yayınlara başlayacağız. Eklemlere binen yük için kilo dengesini korumamız gerekiyor lakin bu bize verilen vücut kitle indeksi veyahut vücut yağ oranı gibi zihin dünyamızı bulandıran satış ve pazarlama temelli veriler olmamalıdır. 100 kilo 1.70 santim boyunda olup karın bölgenizde yağınızda olabilir, 60 kilo olup 1.55 santim boyunda da olabilirsiniz bunlar sıfır bacak açmanıza engel teşkil etmez. Tam tersi ekleme binen yükü azaltır iken elastikiyet özelliğini arttırabilirsiniz.

      Vitamin ve minarel alımını mümkün olduğu kadar doğal yollardan yapmalıyız. Yakın bir zamanda vitamin ve minarel başlığı adı altında bir yazı serisi ile siz değerli dostlarımızla olacağız. Esen kalın, iyi pazarlar.