Doping ve Steroidler
24 Nisan 2022 13:45

      Sporda performansı artırmak için uyuşturucu kullanımı Olimpiyat Oyunlarından [M.Ö. 776'dan 393'e kadar] beri meydana gelmiştir. Doping kelimesi ilk olarak 1889’da İngiliz sözcüklerine dope terimi ile girse de asıl doping kelimesi Güney Afrika’nın Kaffır yerlilerince kullanılan bir uyarıcı ve güç verici özelliğe sahip dop adlı içkiden kaynaklanmaktadır.

      Gladyatör yarışmaları ve araba yarışları Antik Roma kültüründe popülerdir ve Kolezyum M.S. 100 yılında 60.000 seyirci alacak şekilde genişletilir. Araba yarışçıları, atlarını daha hızlı koşmalarını sağlamak için hidromel (baldan yapılan alkollü bir içecek) gibi maddelerle besler ve gladyatörler halüsinojenler ve yorgunluk ve yaralanmayı önlemek ve dövüşlerinin yoğunluğunu artırmak için striknin* gibi uyarıcılar alırlar.

      Amerikan, İngiliz, Alman ve Japon** silahlı kuvvetleri, yorgunluğu gidermek, ruh halini yükseltmek ve dayanıklılığı artırmak için askerlerine amfetamin dağıtıyor. Amfetaminler***, tablet şeklinde ağızdan alınabildikleri ve etkisi çok daha uzun sürdüğü için kokain yerine kullanılmaktadır.

      İkinci Dünya Savaşı'nda askerler tarafından yaygın olarak kullanılan ilk etkili performans artırıcı ilaçlar olan amfetaminler, 1950'lerin başında spora geçti. İtalyan bisikletçiler tarafından la bomba ve Hollandalı bisikletçiler tarafından atom olarak adlandırılan bu ilaçlar, egzersiz sırasında rahatsız edici yorgunluk hissini en aza indirir.

      Steroidlerin babası Dr. John Bosley Zieglar, Ciba Pharmaceuticals tarafından FDA onayı ile piyasaya sürülen Dianabol**** adlı bir anabolik steroid yaratıyor. Dr. Zieglar, Rus halter takımının 1954 yılında testosteron kullanımına bağlı başarısını kaydetti ve ABD'li halterciler üzerinde deneyler yapmaya başladı. Yaratılışı, olumsuz sağlık etkilerini en aza indirirken testosteronun güç arttırıcı özelliklerini sentezler.

      “1983 yılındaki ölümüne yakın, Dr. Zieglar buluşuna karşı konuşuyor ve sporcuların ilacı kötüye kullandığını gördükten sonra anabolik steroidi hiç yaratmamış olmayı dilediğini söylüyor.” 1

      Danimarkalı bisikletçi Knud Jensen, 26 Ağustos 1960'ta Roma'daki Yaz Olimpiyatları'nda 100 km'lik takım zamana karşı yarışı sırasında öldü. Kafatasını kıran çöküşün başlangıçta o günkü yüksek sıcaklıklardan kaynaklandığı düşünülüyor. Ancak otopsisi, Ronicol adlı bir amfetamin izlerini ortaya koyuyor. Jensen, Olimpiyat yarışması sırasında ölen ikinci atlettir (ilki, 1912'de ısı bitkinliğinden ölen bir maraton koşucusuydu).

      Bedenlerimizin kıymetini kaybedince değil kaybetmemek için çabalayarak anlamalıyız. İyi pazarlar, esen kalın.

* 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı zehirlediği iddia edilen striknin kreatin maddeside bu aileden gelir.

** II. Paylaşım Savaşının en güçlü emperyalist devletleri olan bu ülkeler ölüm dışında zehir saçtıkları da apaçık ortadadır.

*** Merkezi Sinir Sistemini (MSS) uyaran sentetik bir ilaçtır.

**** Maalesef ülkemizde de çok yoğun kullanılan oral yol ile alınan bir steroid türüdür. Halk arasındaki tabiri ile “su tutan steroiddir.”

1 https://sportsanddrugs.procon.org/historical-timeline/ Erişim Tarihi:23.04.2022