Bilinç ve Beden
30 Ocak 2022 00:49

      Hareketin gerçekleşmesi için enerji gereklidir. Enerjinin üretilmesi ve aktarılması için hücresel boyutta sağlıklı ve verimli bir işleyiş olmalıdır. Gerçekleşen bu akış içerisinde egzersiz oluşumu sağlanmış olur. Oluşan egzersizlerin bedenimize ve ruhumuza faydalarını ilerleyen yazılarımızda ayrıntılı bir şekilde işlemiş olacağız.

      Egzersizin kalitesini kişinin bakış açısı ve bedenin kontrol becerisi belirler. Kişinin bedeninden beklentisinin makul ve dengeli olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kişiler öğretilmiş ve eğitilmiş bir sistem içerisine girmeden kendi vücut ağırlıkları ve fikir dünyaları ile bedenlerini ameliyatsız, neştersiz bir değişim sürecine sokabilirler. Bunun için yapmaları gereken öncelikli adım sorgulayıcı ve şüpheci bakış açıları oluşturmaktır. Sizler de antrenman ve sağlık başlığı adı altında verilen her şeyden önce şüphe edip sonrasında sorgulamalısınız. Bunu yapmanızın en önemli sebebi bedenlerinizin içinde yaşamlarınıza devam ediyorsunuz ve onlara en iyi bakacak sizlersiniz; doktorlar, antrenörler, diyetisyenler, psikologlar, ilaçlar değildir. Size vaat edilen kısa sürede elde edeceğiniz hatları belirgin, sıkı, ilaçsız gibi görünen bedenler algısına inanmayın. Emeğin ve çalışmanın dışında elde edeceğiniz beden size sadece yük ve sorun getirecektir.

      Egzersiz belli bir felsefe ve mantık üzerine oturtmalı belli başlı adımlardan oluşturmalısınız. Oluşturmanız gereken bu ayaklar sorgulanabilir bilgi ve bilim temelli olmalıdır. Her insan kendi bedeninin antrenörü, doktoru, diyetisyeni, psikoloğu iyileştiricisi olmalıdır. Gençlerimizin erken yaşlarda bedenlerini bilinçli geliştirmelerine yardım etmeliyiz. Meslek olarak veyahut uzmanlaşmak istemiyorlar ise herhangi bir spor branşından 16-24 yaş arasında bir gencin neden squat-bench-deadlift yapmaması gerektiğini ya da bilinçli bir şekilde yapması gerektiğini en basit şekilde aktarmalıyız. Milyon dolarlar yatırılan spor salonların amacı sağlıklı bir bedene ulaşmanız değil, sağlıklı bir bedenle gittiğiniz GYM’lerde, bel fıtığı, eklem ağrıları, kas yaralanmaları, kardiyovasküler sorunlar ve daha birçokları ile sizleri baş başa bırakmaktır.

      Oluşan bu sorunların çözümü için beyin-sinir, ortopedi, kardiyoloji doktorlarına başvurarak oluşan sorunu çözmek istersiniz lakin bunun başlangıcı ortalama iki ay sürer ki bu süreçte de sorunu sadece tespit etmiş üstüne yeni yeni gitmiş olacaksınız. Yaşanılması kaçınılmaz olan bu süreci en başında bilinçli bir şekilde ufak bir dokunuş ile kontrolünüz altına alabilir, beden ve ruh sağlığınız için bilinçli bir işleyiş ve kaliteli yaşantıya sahip olabilirisiniz.

      Kendi bedeniniz ve ruhunuz için yapacağınız ilk adım size verilen veyahut dayatılan her şey için şüphe etmek, sorgulamak ve araştırmaktır. Hayat akışı içerisinde izleyeceğiniz bu basamaklar bedenleriniz ve ruhlarınız için olması gereken kaliteli bir yaşantıyı yine size verecektir. Sağlıklı bir hafta geçirmenizi dilerim. Esenlikle kalın, iyi pazarlar.