Antrenör
27 Mart 2022 10:42

      Antrenörün kalitesi ve değerini kavramak için birkaç noktaya dikkat etmeliyiz. Dikkat edeceğimiz bu noktalar hem sizin hem de çevremizin bilinçlenmesini sağlayacaktır. Toplumumuzda sağlık için egzersiz yapılmadığı ve bu bilinç aşılanmadığı için antrenörlük sadece bireysel koçluk (Personal Trainer) veyahut pilates hocalığı olarak anlaşılmaktadır.

      Antrenörlük mesleğinin icra edilmesi için üniversite mezunu olmak, sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak, düzinelerce sertifikaya sahip olmak gerekliymiş gibi görünebilir. Fakat bunlar sadece birer ölçü, parametredir. Antrenörlük kıymetli ve değerli bir iştir. İnsanların bedenlerinin ameliyatsız ve ilaçsız bir değişim gerçekleştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bedenlerinin değişimine önayak ve destekçisi olabilirsiniz yaş, cinsiyet, ırk fark etmeksizin. Yapılması gerekenler antrenörlük mesleğine saygı duymak ve çalışmaktır. Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için çok okumalı ve azimle çalışmalısınız. Sonucunda yeterliliğiniz oluşmaya başladığında egzersiz yaptırmaya başlayabilirsiniz.

      Egzersiz yaptırmak basit ve kolay görünebilir. Fakat böyle bir durum söz konusu olamaz. Bilmek ve bilgi sahibi olmak zorundasınız. İnsanları sakatlayabilir, kişilere yanlış egzersizler yaptırabilir, yanlış programlar oluşturabilirsiniz. En önemlisi küçük yaşta çocukların gelişimi ve hayatları için doğru egzersizleri yaptırmalı ve onları en doğru spor branşına yönlendirmelisiniz.

      Antrenörler felsefe, sosyoloji, psikoloji, tarih gibi bilim dallarını muhakkak okumalıdırlar. Bilgi ve fikir sahibi olmalıdırlar. Artık sadece anatomi, kinesyoloji, fizyoloji bilmek yeterli değildir. İnsanların antrenörlerden beklentileri birçok konu hakkında az da olsa bilgi ve fikir sahibi olabilmeleridir.

      PT’lik ya da pilates hocalığı olarak düşünmeyin sadece antrenörlüğü. Ufak yaş gruplarında çalışan antrenörler, ülkemizin en ücra köşelerindeki beden eğitimi öğretmenleri, altyapı antrenörleri gibi kıymetli insanlar antrenörlük mesleğini icra etmektedirler.

      Meslek hayatınızda nasıl, niçin, ne zaman, neden, nerede sorularının cevaplarını sizlere sorulmadan önce kendi kendinize sorup cevaplamış olun böylece başarılı ve istikrarlı birer antrenör olabilirsiniz. Sorgulayıcı ve aydınlatıcı bir hafta olması dileğiyle iyi pazarlar.