Antrenman Bilimi
17 Nisan 2022 12:23

      Antrenman, Fransızca “entraïnement” kelimesinden türemiş ve dilimize girmiştir.

      Antrenman, “sporcunun gerekli performansı gösterebilmesi için fizyolojik ve psikolojik fonksiyonlarına uyum sağlayabilmesi ve teknik özellikler ile taktik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik bireyselleştirmiş ve sürekli artan, uzun süreli sistematik sportif faaliyetlerdir” veya;

      Antrenman “organizmada fonksiyonel ve morfolojik* değişim sağlayan ve sporcu da verimin yükseltilmesi amacıyla belirli zaman aralıkları ile uygulanan yüklenmelerin tümüdür.” Antrenman ve egzersiz kelimeleri sık sık eş anlamlı kullanılır. Fakat egzersiz, antrenman gibi morfolojik değişmeleri amaçlamaz.

     Antrenman;
          1.Fizyolojik (kondisyon, teknik taktik) (Temel motorik özellikler**)
          2.Görsel antrenman (Observatif)
          3.Zihinsel antrenman olmak üzere üçe ayrılır.

      Antrenmanın asıl amacı, “psikolojik, fiziksel, entelektüel, sosyal özellik ve yeteneklerin geliştirilmesi ve yüksek verimle müsabaka oyununa hazırlanmaktır.” 1

      İnsanlara egzersiz yaptırmalı ve sistemli bir biçimde ilerlemesi için antrenman sistemi uygulanmalıdır. Aksi durumlarda kişilerde birçok sorunla karşılaşılabilir. Antrenman oluşturmak ve uygulamak sorumluluk gerektiren ciddi bir iştir. Maalesef ülkemizde antrenman sadece bench press squat arasında yapılan setlerden ve tekrarlardan ibaret sanılmaktadır. Bunun böyle olmadığını acı gerçekler ile karşılaşmadan önce durumun ciddiyetine varmalıyız.

      Profesyonel olarak bir spor branşı ile uğraşmayacaksanız yoğun şiddetli antrenman yapmaya ihtiyacınız yoktur. Bunun tam aksi durum olan tamamıyla eğlenmek ya da sadece sosyalleşmek içinde antrenman yapmamalısınız. İlk adımınız sağlık olmalıdır. Ondan sonra şüpheci ve sorgulayıcı olarak antrenman sistemlerine yaklaşmalı ve kendiniz için en uygun antrenman sistemini bulup uygulamalısınız.

      Bu süreçte yeterliliğine emin olduğunuz ve inandığınız antrenörlerden destek almalısınız. Sömürülmeden ve pişman olmadan hareket etmek için emin olmayı unutmayın, iyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle, iyi pazarlar.

* Biyolojide morfoloji, canlıların yapı ve biçimini inceleyen ve özel fiziksel özelliklerini araştıran bilim dalıdır. Morfoloji, canlıların organları gibi iç bölümlerinin biçimlerinin incelemek kadar canlıların diğer özelliklerini de inceler.

** Dayanıklılık, Kuvvet, Sürat, Esneklik, Beceri-Koordinasyondur.

1 Prof. Dr. Mehmet Günay, Doç. Dr. Edinç Şıktar, Doç. Dr. Elif Şıktar, Antrenman Bilimi, Gazi Kitabevi, Ankara Eylül 2019, s.1-4.